Välkommen till Guld Sverige Ateljé!

Prislistan

BeskrivningPris GuldPris VitguldPris Silver 
REPARATION AV SLÄTA RINGAR
Minskas/ökas 1 storlek500kr1200kr350kr
Ökas med isättning av en bit ( Gäller 2 storlekar )900kr1800kr450kr
Minskas genom uppsågning500kr1200kr350kr
REPARATION AV RINGAR med stenar
Ökas med en sten 700kr1800kr450kr
Ökas med en sten mer än en storlek ( isättning av en bit)1200kr1800kr450kr
Minskas med en sten700kr1200kr350kr
Minskas med en sten mer än 1 storlek 700kr1200kr350kr
Löda ihop en ring som är av i mitten700kr1200kr400kr
Isärtning av 2 ringar1200kr1800kr650kr
Löda ihop ringar på insidan till en ring1200kr1800kr650kr
Fattning av sten i ring, CZ, pärla
(gäller ej diamanter och ädelstenar)
300kr300kr300kr
Ny tillverkning av smal halvskenafr 1600krfr 2200krfr 800kr
Ny tillverkning av tjock halvskenafr 2800krfr 3300krfr 800kr
Nytt stift för pärlring inklusiv fattning600kr1600kr600kr
REPARATION AV ALLIANSRINGAR
Ökas med valsning750kr1500kr450kr
Minskas700kr1200kr3500kr
Ökas med isättning av en bit1200kr1800kr450kr
Ökas mer än 2 storlekarfr 900krfr 1800krfr 450kr
ÖVRIG ARBETE AV RINGAR
Putsning och polering650kr1200kr400kr
Polering och rodiering600kr
Bortning av gravyr inre gravyr350kr1200kr270kr
Bortning av gravyr yttregravyr350kr1200kr270kr
REPARATION AV ARMBAND
Kortning av länk ( ihålliga eller grova )600kr1200kr370kr
Förstärkning av armband per länk500kr700kr300kr
Flätning av armband529kr755kr399kr
Lödning av tjocka länkar600kr1200kr470kr
Lödning av ny ändögla350kr350kr350kr
Lödning av tunna länkar300kr300kr300kr
Lödning av bismarck500kr700kr350kr
Lödning av x-länk 1x500kr700kr350kr
Fastlödning av öglor till säkerhet kedja350kr400kr300kr
Putsning och Polering av tunna länkarfr 650krfr 1200kr300kr
Förstärkning per länk500kr1200kr300kr
Polering och rodinering av grova länkarfr 650fr 1500kr-fr 600
REPARATION AV ÖRHÄNGEN
Nytt stift500kr800kr350kr
Stift fastlödas300kr700kr350kr
Fattning av sten CZ eller pärla ( exkl stift till pärla )300300300
Rengöring ink slip och polering450kr650kr350kr
PÄRLOR
Omträdning av collie/ armband utan knut, ink silver dobb800kr800kr800kr
Omträdning av collie/ armband med knut, ink silver dobb1000kr1000kr1000kr
Endast Dobbning av collie/ armband 1250kr1650kr450kr
REPARATION AV BERLOCK/HÄNGSMYCKEN
Förstärkning av ögla500kr800kr300kr
Ny ögla ( Rund )500kr800kr300kr
Ihakning av berlock400kr800kr300kr
Fattning av sten CZ eller diamant ( Gäller ej solitära )450kr450kr450kr
Rengöring ink slip och polering500kr800kr450kr
Lödning av ögla 450kr600kr300kr
Ny spetsögla ( Standard storlek )600kr900kr350kr
Lagning av spetsögla350kr600kr300kr
LÅSARBETEN
Lödning av ögla eller liknande350kr550kr300kr
Ny säkerhetsåtta600kr900kr450kr
Lödning av säkerhetsåtta350kr700kr300kr
Ny kulla till säkerhetsåtta550kr800kr400kr
Ny kistlåsfrån 1500krfrån 1800krfrån 800kr
GRAVYR
Inre Gravyr Ring350kr350kr350kr
Yttre Gravyr Ring450kr450kr450kr
Gravyr på armband per sida
300kr300kr300kr
Gravyr på en Bricka per sida300kr300kr300kr
Gravyr på en pokal800kr800kr800kr
Gravyr på en pokal med en silverbricka800kr
Fotogravyr på Bricka per sida900900900
Fotogravyr med text ( Bricka )114911491149
Fotogravyr med initialer109910991099
Gravyr på boett 450450450
Yttre gravyr på armringar 400400400
Inre Gravyr på armringar349349349
Gravyr av endast initialer 300kr300kr300kr

Vi utför alla typer av reparationer och omarbetningar och tar emot andra reparation via telefon eller mejl; Prisuppgift på övriga tjänster lämnas inom 1-3 arbetsdagar. 

Funderar du att designa eget? Läs mer här eller kontakta oss på verkstad@guldsverige.se. 

Beställ kostnadsfritt brev här:

Om oss

Guld Sverige består av era guldsmeder och juvelfattare som har över 30 års erfarenhet av smyckedesign och tillverkning. Vi utför olika typer av reparationer och omarbeten av smycken. Ni kan även sätta prägel på era personliga tillverkning av smycken. Vi på Guld Sverige anser att smycken är en del av livets alla tillfällen och högtider.

Vårt mål är att uppfylla era behov gällande estetik och funktionalitet.

Leverans

2-7 arbetsdagar 

Frakt

Fri frakt, Inga dolda avgifter

Hur fungerar det?

1.När du lagt din beställning får du via legitimation hämta ut ett personligt brev med säkerhet påse, blankett samt avtal.

2.När vi fått din vara och kontrollerat felet på varan kontaktar vi er via e-post och informera om Hur smycken repareras/ graveras och arbetskostnaden enligt prislista.

Ni äger hela tiden rätten att kräva dina föremål tillbaka om ni inte håller med oss, innan vi börjar med reparation/gravyren.

*Leveranstid räknas från och med dagen vi har mottagit dina smycke. 

Leveranstider: 

Raparation av smycken 2-7 Arbetsdagar.

Omarbeten av smycken 2-10 Arbetsdagar

OM JAG ÅNGRAR MIG KAN JAG FÅ MINA SMYCKEN TILLBAKA?

Självklart kan du få tillbaka dina smycke du inte reparera. Du har inga returrätt efter att vi har reparerat/ graverat dina smycke. Vi tar 199 kronor i avgift för att täcka vår försäkrings- och portokostnad, men i övrigt tillkommer inga avgifter. Retur kan ta upp till 4 dagar då vi förvarar dina smycke/föremål i en extern värdedepå. Vid retur beställer vi alltså tillbaka dina smycken/föremål därifrån.

VAD HÄNDER OM MINA FÖREMÅL FÖRSVINNER?

När du skickar in dina föremål till oss görs det i Postens REK -brev. Dina föremål blir automatiskt försäkrat med upp till 10 000 kronor. Postens REK-brev är ett av de säkraste sätten att skicka föremål och alla fraktkostnader står vi för. När du väljer vår kuvert ingår även försäkringen till oss utan extra kostnad. Om ditt REK -brev mot alla odds skulle försvinna så ersätter vi dig för din skada enligt föjande villkor:

Vid försvunnen guldförsändelse erhåller försäkringstagaren en skadeersättning om inköpskvitton kan uppvisas. Ersättningen baseras på den av Postombudet registrerade vikten på kassakvittot vid inlämningstillfället, med avdrag för vikten för brevmaterialet. Försäkringstagarens ersättning baseras på vikten samt dagsaktuellt guldpris för 18 karat/Silver*, om inte annan karathalt framgår av de inlämnade inköpskvittona.

ÅLDERSGRÄNS

18 ÅR.